Wstęp
Forma tej O! Powieści, Kroniki, czy Pamiętnika nie jest jednoznaczna. Co jest zdarzeniem, a co zmyśleniem pozostawiam dociekliwości Czytelników. Internet pełen jest prawdziwych ludzi opowiadających zmyślone historie.
A może by tak sytuację odwrócić? - Zmyślone postacie opowiadają o tym, co naprawdę się zdarzyło.
Główne aktorki tego spektaklu to:
- Klara – narratorka sagi rodzinnej.
- Regina – redaktorka zamierzająca wydać książkę.
- Emilia – synowa Reginy, prowadzi własną grę.
- Matylda – córka Emilii i wnuczka Reginy, zagubiona w otaczającej ją rzeczywistości.
Prolog
- Sprawa jest zamknięta – powiedział prokurator.
- Jak to zamknięta? Nikt za zbrodnię nie odpowie? – Klara była niemile zaskoczona, tym co usłyszała.
- Przedawnienie. Poza tym udało nam się zebrać tylko poszlaki, przyznaję, że poważne – ale nie wystarczające, żeby sąd orzekł bezsporną winę podejrzanych.
- I co ja mam z tym zrobić?
- Pani? Nic. Doceniam pani zaangażowanie w sprawę, dlatego przekazuję tę wiadomość. Klara po wyjściu z prokuratury, ruszyła w stronę domu. Dużo było do przemyślenia. Kiedy weszła do mieszkania, zamknęła za sobą drzwi na zasuwę, zastanawiając się od czego zacząć. Nie może przecież tego tak zostawić. Trzeba zaparzyć dobrej, mocnej herbaty i opracować plan działania. Nie trzeba się przy tym nadmiernie spieszyć. Może należy zacząć od najprostszej czynności – zadzwonić pod numer, który znalazła w starej książce telefonicznej? Tak, ale to później, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych ze sprawą, której nadała własny kryptonim „ABC”. Czy ludzie, którzy zaczepili ją miesiąc wcześniej powiązani są rzeczywiście ze sprawą, a jeśli tak, to po czyjej stoją stronie? Chcą dociec prawdy, czy ją ukryć? Czy dobrze postąpiła zgadzając się na współpracę? Nie, to niewłaściwe pytanie. Czy mogła postąpić inaczej? Co by się stało, gdyby odmówiła? Jak oni w ogóle ją znaleźli?
Małgorzata Todd (C) 2020
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz