11 paź 2016

Biuletyn Nr 18, październik 2016.

Sympozja, wystawy, spotkania: Co się dzieje w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Warszawie, w Polsce i na świecie.

Baza Ofiar Cywilnych. Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi bazę ofiar cywilnych, link tutaj. Pomóż uzupełnić listę.

Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Filipem Chajzerem zbiera pieniądze na pomoc dla najbardziej potrzebujących Powstańców Warszawskich.


W rocznicę upadku Powstania Warszawskiego.

Wywiad ze Stanisławem Likiernikiem, jednym z ostatnich żyjących uczestników Powstania: TUTAJ


Z wizytą u dziecka Powstania, profesora Janusza Przemienieckiego, Sarasota, Floryda, kwiecień 2016. 

Profesor Janusz Przemieniecki
Profesor Janusz Przemieniecki w czasie II wojny światowej w wieku 15 lat wstąpił do AK. W powstaniu warszawskim był na Mokotowie w zgrupowaniu "Baszta". Maturę zdał we Włoszech. Dyplom inżyniera i doktora inżynierii zdobył w Anglii na University of London.
Od 1949 brał udział w pracach projektowych i badawczych przy konstruowaniu samolotów Bristol 188 i Concorde. Od 1961 do 1995 piastował godność profesora, dziekana i w końcu rektora Instytutu Technologii Wojsk Lotniczych (Air Force Institute of Technology). Autor między innymi Theory of Matrix Structural Analysis,Acquisition of Defense Systems oraz Mathematical Methods in Defense Analyses; unikatowej pozycji z zakresu matematycznej analizy operacji wojskowych.



Z prezydentem Reaganem
1999 odebrał doktorat Honoris Causa Politechniki Warszawskiej a w 2001 doktorat Honoris Causa Wojskowej Akademii Technicznej. W 2013 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lipna.
Odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Powstania Warszawskiego. Prezydent Ronald Reagan nadał mu godność Distniguished Executive. Sygnatariusz Listu otwartego inteligencji polskiej w USA do IPN z roku2002 w sprawie raportu prokuratorskiego IPN w sprawie Jedwabnego.


Odznaczenia profesora Przemienieckiego
Profesor Przemieniecki jest uważany za współtwórcę metody elementów skończonych za prekursora badań w zakresie naprężeń termicznych w pokryciach samolotów naddźwiękowych. 









Widziane z krzesła Honorowego Prezesa 

profesora Andrzeja Targowskiego


   
Polityka historyczna w USA?

Ameryka ma krótką ale mocną historię. Stany Zjednoczone formalnie funkcjonują od 1776 r. od czasu ogłoszenia tzw. Deklaracji Niepodległości, czyli od 240 lat. Tzn. są najstarszą republiką, która funkcjonuje nieprzerwanie w systemie demokratycznym i kapitalistycznym. USA przeżyło Rewolucję Amerykańską, Wojnę Domową, wojny z sąsiadami (z południa i północy), Rewolucję Przemysłową, Rewolucję Naukowo-Techniczną, Wojny Światowe, zamachy na prezydentów, walki o prawa obywatelskie, transformowanie Zachodniej cywilizacji w Globalną cywilizację itd. 

Rozwój przemysłu historycznego. Od przełomu wieków 20 i 21 w USA ma miejsce rozwój biznesu, który zarabia krocie na historii swego kraju. Na przykład Hollywood produkuje takie filmy jak; Amistad, Gladiator, The Patriot, Pearl Harbour, Gangs of New York, The Conspirator, Hell On Wheels, Iron Jawed Angels, The Last Batallion, J. Edgar, Saving Private Ryan, Flag of Our Fathers, Letters from Iwo Jima, Bridge of Spies, American Snyper, Thirteen Days, Too Big To Fall i dziesiątki innych. Wielki Centralny Dworzec w Nowym Jorku został uratowany od zburzenia i pięknie odrestaurowany. Telewizyjny Kanał Historii cieszy się olbrzymim powodzeniem u subskrybentów. Ścieżka Historii w Bostonie została uzupełniona Ścieżką Historii Kobiet, Ścieżką Historii Czarnych, a także przewodnikiem do historii gajów i lesbijek w tym mieście. Turystyka w południowych stanach została wzbogacona o miejsce wsławione walką czarnych o prawa obywatelskie. Np. zachęca się turystów do odwiedzenia miasta Greensboro, gdzie w 1960 r. czterech dzielnych ludzi nie pozwoliło się ruszyć, a którzy poruszyli cały naród. Ścieżka Płaczu od Georgii do Oklahomy upamiętnia siłowe usuwanie Indian ze szczepu Cherokee z ich szałasów począwszy od 1830 r.

Rozwój nowej historii społecznej a tradycyjna historia.  Tzw. post-modernizm zaowocował fragmentyzacją badań historycznych nad różnymi grupami społecznymi i ich doświadczeniami. To mimo tego best-sellery książek historycznych są na temat szerokich tematów, analizowanych z obecnej perspektywy. Np. tematyka ta obejmuje Wyprawę Lewisa i Clarka, Wojnę Cywilną, Wojny Światowe I i II. Kanał Historii więcej czasu poświęca tematyce wielkich wojen aniżeli walce o prawa poszczególnych grup społecznych. Najpopularniejsze wystawy w Muzeum Amerykańskiej Historii w Waszyngtonie dotyczą prezydentów i ich żon.
    
Nowe interpretacje starej historii.  W 1992 r. czyli w 500 rocznicę odkrycia Ameryki przez Kolumba, zastanawiano się czy to powinno być źródłem narodowej dumy ludzi, którzy rozwinęli Nowy Świat czy też źródłem wstydu z powodu tego, że ów sukces był spowodowany wymordowaniem rdzennych mieszkańców i rozwinięciem niewolnictwa?  Wystawa w Waszyngtonie na 50-lecie zrzucenia Bomb A na Japonię sugerowała, że broni tej można było nie użyć, co spowodowało ostry sprzeciw weteranów i przeorganizowanie wystawy. Czy to nie przypomina dyskusji o PW 44”?

Konkluzja.  Amerykańscy historycy uważają, że szczegółowe historie nie mogą zastąpić głównej historii, bowiem zabraknie kontekstu dla zrozumienia pomniejszych procesów i zdarzeń.   

                                                                                          Andrzej Targowski


Od Redakcji:

Jest to osiemnasty, październikowy numer naszego Biuletynu. Zapraszamy członków Stowarzyszenia do współuczestnictwa w redagowaniu Biuletynu. Zapraszamy do redagowania rubryk, nadsyłania notek, komentarzy. 

W załączniku do dzisiejszego mejla znajduje się deklaracja członkowska Stowarzyszenia. Prosimy o wypełnienie jej (jeśli jeszcze takiej deklaracji nie otrzymaliśmy) i odesłanie do Zarządu albo mejlowo albo pocztą. W przypadku użycia drogi mejlowej nie wymagamy własnoręcznego podpisu, natomiast w przypadku wysyłania pocztą prosimy o jego dokonanie. Przypominamy że składka członkowska jest dobrowolna.

Adres korespondencyjny Stowarzyszenia: Ul. Igańska 26 m. 38, 04-083 Warszawa.

Ważne:

 Zarząd Stowarzyszenia rozważa zorganizowanie w październiku 2017 sesji naukowej "Powojenne losy dzieci Powstania". 
1. Prosimy o opinie co do celowości zorganizowania takiej sesji.
2. Przedsięwzięcie takie nie uda się bez współuczestnictwa naszych członków. Apelujemy o zgłaszanie się wolontariuszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz